انجمن علمی حقوق پزشکی ایران- اخبار انجمن
حاکمیت اخلاق بالینی در مراکز درمانی تضمین کننده حقوق بیماران است.

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/10/30 | 

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی، کنفرانس تخصصی اخلاق بالینی و حقوق بیمار از سلسله همایش های شورای اخلاق پزشکی دانشگاه و مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی در تاریخ ۱۴۰۱/۱۰/۲۹ با حضور اساتید پزشکان، دستیاران و دانشجویان پزشکی، پرستاران و پرسنل درمانی بیمارستان شهید دکتر لبافی ­نژاد برگزار شد و سخنرانان این کنفرانس به طرح دیدگاه­ های­ خود پرداختند. در این کنفرانس- دکتر محمود عباسی- دبیر علمی کنفرانس، دبیر شورای اخلاق پزشکی دانشگاه و رئیس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس، بر ضرورت حاکمیت اخلاق بالینی در مراکز آموزشی و درمانی و بیمارستان­ ها تأکید کرد و سازوکار تحقق آن را در پرتو فعال شدن کمیته­ های اخلاق بالینی عنوان­ کرد. وی افزود تجربه موفق کمیته ­های اخلاق در پژوهش­ های زیست پزشکی که موجبات تحقق این امر را فراهم کرده بگونه­ ای که هم­ اکنون هیچ طرح تحقیقاتی در مراکز پژوهشی و دانشگاه­ ها به مورد اجرا گذاشته نمی­ شود مگر اینکه از تصویب کمیته­ های اخلاق در پژوهش عبور کرده­ باشد نشان می­ دهد که در مراکز درمانی و بیمارستا­ن ها نیز می­ توان به این توفیق دست­ یافت.
در این کنفرانس دکتر عباس عباس ­زاده قائم­ مقام دبیر شورای اخلاق پزشکی دانشگاه در زمینه منشور حقوق بیمار به ایراد سخنرانی پرداخت و با تشریح مواد مختلف منشور، اجرای نسجه ­های اعتباربخشی بیمارستان­ ها و مراکز درمانی را موجب ارتقاء جایگاه بیمارستان­ ها عنوان­ کرد و خواستار نگاه همه ­جانبه به آن جهت رضایتمندی بیماران و مردم گردید.
دکتر سید علی انجو- متخصص اخلاق پزشکی و دبیر کمیته ملی اخلاق بالینی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه مهارت ارتباطی و مواجهه با بیمار دشوار به ایراد سخنرانی پرداخت و افزود مهارت­ های نوین ارتباطی ابزار تحقق رابطه مستحکم پزشک و بیمار است و اعلام خبر ناگوار در چارچوب موازین اخلاقی وظیفه پزشک معالج است نه همکاران وی.
دکتر آرین پتفت- عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی از دیگر سخنرانان این کنفرانس بود که به موضوع رضایت و برائت و تأثیر آن بر مسئولیت پزشکی پرداخت و تأکید کرد رضایت­نامه ­ها و برائت ­نامه­ هایی که توسط افرادی غیر از پزشک معالج اخذ شود فاقد ارزش حقوقی است.
دکتر لیلا افشار- عضو هیأت علمی دانشگاه و متخصص اخلاق پزشکی موضوع سخنرانی خود را به اسرار پزشکی و حریم خصوصی بیماران اختصاص ­داد و صیانت از اسرار بیماران و حریم خصوصی بیماران و جلوه­ های نقض آن را برشمرد و استثنائات وارده بر آن را یادآور شد.

دکتر محسن فدوی متخصص اخلاق پزشکی دیگر سخنران این کنفرانس نحوه اطلاع­ رسانی خبر ناگوار در زمینه بیماری یا فوت را موضوع سخنرانی خود قرارداد و  با تشریح انواع خبر ناگوار و مصادیق آن چگونگی مدیریت آن را با تکیه بر موازین اخلاقی تبیین کرد. در انتها دکتر محمود عباسی- رئیس انجمن علمی حقوق پزشکی و دبیر علمی کنفرانس در زمینه حقوق متقابل پزشک و بیمار به ایراد سخنرانی پرداخت. وی که به تبیین و تشریح فلسفه نظریه­ های رایج در رابطه پزشک و بیمار به بررسی آن از منظر فلسفه اخلاق و فلسفه حقوق می­ پرداخت؛  هیچ یک از نظریه­ های رایج پترنالیسم و بیمارمحور را تأمین­ کننده اهداف بلندی که در رابطه با پزشک و بیمار نهفته است ندانست و با تشریح نظریه مشارکت و همبستگی در رابطه بین پزشک و بیمار این نظریه را منطبق با ارزش­ های اخلاقی، آموزه­ های دینی و موازین حقوقی دانست. وی در جمع­ بندی نظریه خود، تحقق این نظر را مبتنی­ بر عدالت و تأمین­ کننده حقوق بیماران و پاسداشت کرامت انسانی عنوان کرد.
در پایان نشست به سؤالات حاضرین پاسخ داده شد.
نشانی مطلب در وبگاه انجمن علمی حقوق پزشکی ایران:
http://iranmedicallaw.ir/find.php?item=1.61.15.fa
برگشت به اصل مطلب